Kuiva silma sündroomi olemus

Mis on pisarad?

Pisarate peale mõtlete te tõenäoliselt enamasti ainult siis, kui olete kurb või hakite sibulat. Aga pisarad teevad tegelikult kogu aeg ränka tööd, kandes hoolt selle eest, et teie silmad oleksid terved ja nägemine selge. Me võime ju pidada pisaraid pelgalt soolaseks veeks, kuid tegelikult kujutavad nad endast keerukat segu erinevatest komponentidest, mis peavad teie silmade õigeks niisutamiseks ja nende heaolutunde tagamiseks olema üksteisega laitmatus tasakaalus. Kui see tasakaal on häiritud, võite hakata tundma, et teie silmad on kuivad ja ärritatud.


Pisarakile ehitus

Iga silmapilgutuse ajal tuuakse silma pisaraid, mis laotuvad õhukese kihina sarvkestale. See pisarakile moodustab silmadele kaitsva katte, niisutab silmi ja uhub minema võõrkehad, mis võivad silmi kahjustada või nägemist halvendada.

Sarvkesta katva pisarakile kujundamisel on otsustava tähtsusega kolm põhikomponenti.

Kõige suurem osa pisarakilest koosneb vee baasil moodustunud komponendist, mida nimetatakse veekihiks. Mõlema silma ülemises välisnurgas paiknevates pisaranäärmetes toodetud veekiht annab kogu selle niiskuse, mida silmad vajavad, et ennast tervena ja hästi tunda.

Omapäi jäetuna aurustuks veekiht kiiresti või voolaks pisarate näol silmast välja. Õnneks asub veekihi peal tavaliselt ka pisarakihi kõige välimine kiht, mida nimetatakse lipiidkihiks. Ülemise ja alumise lau serval paiknevates launäärmetes toodetud lipiidid kaanetavad veekihi kinni ega lase sellel liiga kiiresti aurustuda.

Ja veekihi all on kiht, mis koosneb teatavatest valkudest, mida nimetatakse mutsiinideks. Laurakkude ja silma pinnal toodetud mutsiinid lubavad veekihil kleepuda sarvkestale, mis on iseenesest hüdrofoobne.

Niiskete ja tervete silmade jaoks vajaliku pisarakile loomiseks läheb tarvis kõiki kolme kihti. Kui ükskõik milline nendest jääb liiga nõrgaks, ei suuda pisarakile silmi korralikult katta ja tekib kriipimis- ning ebamugavustunne.

Tagasi algusse

SYSTANE® tooteperekond

SYSTANE® ULTRA

SYSTANE®ULTRA

SYSTANE®ULTRA Libestavad silmatilgad pakuvad silmade kuivuse puhul tõhusatoimelist ravi, mis tagab kauakestva kaitse ja heaolutunde.

Täiendav teave
SYSTANE®

SYSTANE®ULTRA säilitusainevabad silmatilgad

SYSTANE®ULTRA Libestavad silmatilgad aitavad kaitsta teie silmi kuivuse eest ja hoiavad neid kogu päeva jooksul niisketena.

Täiendav teave
Pikaajaliseks silma kuivuse leevenduse saamiseks, valige toode, mida arstid kõige rohkem soovitavad.

Kas teie silmad kannatavad kuivuse all?

See test aitab teil välja selgitada, kas peaksite minema silmaarsti juurde, et kuiva silma sündroomi diagnoosida ja ravida.

Alusta testi