Kuiva silma sündroomi olemus

Kuiva silma sündroomi tekkepõhjused

Kuiva silma sündroomi võivad põhjustada üsna mitmed tegurid, mille hulka kuuluvad keskkonnatingimused, teatavat tüüpi ravimid ja varasemad tervisehäired. Kaks kõige tavalisemat kuiva silma sündroomi põhjust on vananemine ja hormonaalsed muutused – tegelikult ongi menopausiikka jõudnud naised kõige arvukam silmade kuivuse all kannatajate rühm. Kuna kuiva silma sündroomi on võimalik ajada segi allergiate ja muude silmahäiretega, on kõige parem, kui pöördute diagnoosimiseks silmaarsti poole. Kui arvate, et kannatate kuiva silma sündroomi all, siis öelge oma silmaarstile, et ta kaaluks SYSTANE® ULTRA Libestavate silmatilkade kasutamist.


Silmade kuivusest rääkides peetakse tegelikult silmas mitut erinevat haigust ja seisundit, millega kaasnevad kuivad kohad silmal seoses ebapiisava niiskusekogusega silma pinnal. See võib kuiva silma sündroomi põhjuse väljaselgitamise mõnel konkreetsel juhul üksjagu raskeks muuta.

Lisaks sellele võib kuiva silma sündroomi hõlpsasti segi ajada muude silmahäiretega, mille hulka kuuluvad näiteks silmainfektsioonid ja -allergiad. Oma silmahäire täpseks diagnoosimiseks ja õige raviplaani koostamiseks peaksite minema silmaarsti juurde.

Kuiva silma sündroomi tavalisemate tekkepõhjuste hulka kuuluvad:

 • vananemine
 • hormonaalsed muutused, sealhulgas menopaus
 • keskkonnategurid
 • autoimmuunsed haigused, kaasa arvatud Sjögreni sündroom
 • teatavat tüüpi ravimid
 • kontaktläätsede kandmine
 • LASIK ja muud silmaoperatsioonid
 • silmade liiga harv pilgutamine
 • muud tervisehäired

Tihtipeale võivad kuiva silma sündroomi tekkele kaasa aidata mitu põhjust üheaegselt.

On kliiniliselt tõestatud,et SYSTANE® Libestavad silmatilgad leevendavad sõltumatult tekkepõhjustest nii kuiva silma sündroomi tunnuseid (neid suudab kindlaks määrata arst) kui ka sümptomeid (neid tunnete ja kogete teie ise), andes silmadele kiiret ning pikaajalist niisutust ja kaitset.

Vananemine

Vananemise käigus teevad mitmesuguseid muutusi läbi nii teie keha kui ka teie pisarate koostis. Sageli hakkavad silmad tootma väiksema rasvasisaldusega pisaraid. Rasvained (ehk lipiidid) teie pisarates ei lase pisaratel liiga kiiresti aurustuda. Lipiidide koguse vähenemine võib pisarate koostise tasakaalust välja viia ja selle tagajärjeks on kuiva silma sündroom.

Hormonaalsed muutused, sealhulgas menopaus

Hormoonid aitavad pisarate tootmist ergutada. Seetõttu võivad muudatused hormoonide koguses vähendada pisarate loomulikku tootmist. Ehkki on teada, et pisarate tootmisele avaldavad mõju nii rasedus kui ka menstruatsioonid, vastab see iseäranis tõele menopausi kohta, mis võibki olla selgituseks asjaolule, et eakamatel naistel kipub kuiva silma sündroom tekkima tavalisest sagedamini.

Keskkonnategurid

Vähese õhuniiskuse ja kõrgemate temperatuuride mõjul võivad pisarad aurustuda kiiremini kui teie keha suudab neid asendada. Seega võivad kuiva silma sündroomi tekkimisele kaasa aidata nii kuum ja kuiv ilmastik kui ka kuiv õhk kliimaseadmetega varustatud siseruumides.

Silmi võivad kuivatada ka päike, tuul, tolm, suits ja viibimine kõrgustes.

Autoimmuunsed haigused, kaasa arvatud Sjögreni sündroom

On olemas rohkem kui 80 tüüpi autoimmuunseid haigusi, mille hulka kuuluvad näiteks kilpnäärme liiga tugev või liiga nõrk toimimine, reumatoidartriit, luupus, hulgiskleroos (MS) ja Sjögreni sündroom. Paljud sedalaadi haigused avaldavad mõju pisarate tootmiseks vajalikele rakkudele ja näärmetele. Näiteks Sjögreni sündroom põhjustab pisaranäärmete kroonilist põletikku, mis vähendab silma katva pisarakile tekkimiseks vajaliku vedeliku väljastamist.

Ravimid

Kuiva silma sündroomi põhjuseks võivad olla üsna mitmed ravimid, sealhulgas näiteks:

 • antidepressandid
 • käsimüügis olevad antihistamiinikumid
 • nasaalsed antikongestandid
 • rahustid
 • suukaudsed rasestumisvastased vahendid
 • beetablokaatorid
 • diureetikumid

Kui teil on põhjust uskuda, et teil on kuiva silma sündroom, siis rääkige silmaarstile kindlasti kõikidest ravimitest, mida te tarvitate.

Kontaktläätsede kandmine

Sarvkesta katvale pisarakilele asetatudkontaktläätsed imavad suure osa pisaratest endasse. See võib koos vananemise, kuiva keskkonna või muude teguritega aidata kaasa kuiva silma sündroomi tekkimisele.

Kui kannate kontaktläätsi ja arvate, et kannatate silmade kuivuse all, siis pöörduge silmaarsti poole. Edusammud nn hingavate läätsematerjalide ja mugavamate kontaktläätsede loomisel võivad olla abiks ilmnenud sümptomite leevendamisel.

SYSTANE® Libestavaid silmatilku võib ühtlasi kasutada silmade niisutamiseks enne kontaktläätsede silmale asetamist ja pärast nende äravõtmist. Ärge siiski iial unustage kontaktläätsi enne ära võtta, kui te SYSTANE®-i silma tilgutate.

LASIK ja muud silmaoperatsioonid

Mõned LASIK-operatsiooni või mõne muu silmaoperatsiooni läbi teinud inimesed võivad pärast seda mitme nädala jooksul kannatada silmade kuivuse all. Õnneks kaovad need sümptomid tavaliselt mõne kuu jooksul. Silma pinda katva niiskuse säilitamiseks võite kasutada SYSTANE®-t.

Silmade liiga harv pilgutamine

Kui te silmi pilgutades lauge liigutate, kattuvad silmad uue pisarakilega. Tavaliselt te pilgutate silmi umbes viis-kuus korda minutis. Aga mõne silmade pingutamist nõudva tegevusega – lugemise, kirjutamise, autojuhtimise, arvutitöö, telerivaatamise vms-ga – kaldute pilgutama silmi harvemini ja vahel koguni kõigest üks kord minutis. Selle tagajärjel pisarad aurustuvad enne, kui on jõudnud uutega asenduda, ja see võib põhjustada kuiva silma sündroomi.

Muud tervisehäired

Mõnel juhul võivad olla silmade kuivuse põhjuseks muud silma- või nahahäired, sealhulgas näiteks rosaatsea, konjunktiviit (silma sidekesta põletik), vöötohatis, A-vitamiini vähesus või blefariit (lauserva põletik). Kuiva silma sündroomi tekkimisele võivad kaasa aidata ka näopiirkonna traumad ning sealhulgas ka põletus- ja kiirgustraumad.

Sõltumatult kuiva silma sündroomi tekkepõhjusest on abi SYSTANE® Libestavatest silmatilkadest. SYSTANE® kujutab endast esimesi kunstpisaraid, mille kohta on kliiniliselt tõestatud, et need vähendavad kuiva silma sündroomi tunnuseid ja sümptomeid ning tagavad silmadele viivitamatu ja pikaajalise kaitse.

Tagasi algusse

SYSTANE® tooteperekond

SYSTANE® ULTRA

SYSTANE®ULTRA

SYSTANE®ULTRA Libestavad silmatilgad pakuvad silmade kuivuse puhul tõhusatoimelist ravi, mis tagab kauakestva kaitse ja heaolutunde.

Täiendav teave
SYSTANE®

SYSTANE®ULTRA säilitusainevabad silmatilgad

SYSTANE®ULTRA Libestavad silmatilgad aitavad kaitsta teie silmi kuivuse eest ja hoiavad neid kogu päeva jooksul niisketena.

Täiendav teave
Pikaajaliseks silma kuivuse leevenduse saamiseks, valige toode, mida arstid kõige rohkem soovitavad.

Kas teie silmad kannatavad kuivuse all?

See test aitab teil välja selgitada, kas peaksite minema silmaarsti juurde, et kuiva silma sündroomi diagnoosida ja ravida.

Alusta testi